whatsap
Evde Pansuman Hizmeti

Evde Pansuman Hizmeti

Yara Nedir? Cildin çeşitli nedenlerle bütünlüğünün bozulmasına yara denir. Yara bir ameliyat nedeniyle olabileceği gibi çeşitli travmalar nedeniyle de meydana gelebilir. Bası yaraları tüm yaralar içerisinde en çok bakıma ihtiyacı olan yaralardır. Çünkü deri bütünlüğü tamamen kaybolabilir ve özel bakım gerektirir.

Pansuman Nedir? Yaraları dış etkenlerden korumak, yara ve etrafını dezenfekte etmek ve yara yoluyla dışarı çıkan kan ve vücut sıvılarını kontrol etmeye yarayan işlemler bütünüdür. Yara tedavisinin en önemli noktası pansumandır. Pansuman uygulaması bir sağlıkçı tarafından uygun malzeme ve dezenfektanlar ile yapılmalıdır.

Pansumanın bir amacı da yarayı zararlı mikroorganizmalardan temizlemek ve korumaktır. Yaralar yapılarına göre uygun solüsyon kullanılarak temizlenmelidir.

Pansuman yaranın sadece solüsyonlarla silinip kapatılması değildir. Pansuman yapılırken yarada meydana gelen değişiklikler dikkatle izlenmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Yarada meydana gelen değişimler, akıntılar dikkatle izlenmeli ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

Pansuman yapılırken yara etrafında oluşan solüsyon, vücut sıvısı ya da ölü dokular dikkatle temizlenmelidir. Yara etrafının kontamine olmaması için gerekli durumlarda pansuman sıklığı değiştirilmeli ve düzenlenmelidir.

Evde Pansuman Nedir?

Vücutta travma, kesici aletler, basınç (dekübit, yatak yarası), sıcak, soğuk, radyasyon nedeniyle deri bütünlüğünün bozulması nedeniyle oluşan yaraların tedavisi pansumandır. Yatağa bağımlı olarak yaşayan ya da evden çıkmadan Evde Yara Pansumanı yaptırmak isteyen bireylerin hizmetine sunulmuştur.

Cerrahi ameliyatlar sonrasında evden çıkması güç olan ya da tedavisini evinde tamamlamak isteyen bireylere Evde Pansuman Hizmeti verilmektedir. Ameliyat sonrası pansuman iyileşme sürecinin en önemli aşamasıdır. Özelikle büyük cerrahi ameliyatlar sonrasında yapılacak pansumanın steril koşullarda ve usulüne uygun olarak yapılmalıdır. Evde Pansuman Hizmeti profesyonel sağlık personelleri tarafından özenle uygulanması gereken ciddi bir tedavidir.

Yatağa bağımlı ya da fiziksel engeli olan hastaların vücutlarında bası nedeniyle yatak yaraları oluşabilir. Bu hastaların hastaneye transferleri de hem çok maliyetli hasta açısından da oldukça zahmetlidir. Evde Pansuman Hizmeti ile yatak yaralarının pansuman ve tedavisi mümkündür.

Pansuman, bir yaranın temizlenmesi, enfeksiyon riskini azaltmak için dezenfekte edilmesi, kanama durdurulması ve yara üzerindeki basıncın azaltılması gibi çeşitli işlemleri içerir. Bu işlemler, yaralanmanın iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Evde Pansuman Hizmeti Hangi Hastalar İçin Uygundur?

 1. Büyük cerrahi ameliyat sonrası evlerinde tedavisini devam ettirmek isteyen hastalar
 2. Yatağa bağımlı olarak yaşayan hastalar
 3. Kronik yaraları olan hastalar
 4. Fiziksel engeli nedeniyle hareket kısıtlılığı olanlar
 5. Kişisel mahremiyet nedeniyle hastaneye gitmek istemeyen hastalar

Evde Hangi Yaraların Pansumanları Yapılabilir?

 1. Cerrahi ameliyatlar sonrası pansuman: Cerrahi ameliyat sonrası yaraları genelde dikişli ve temizdir. Bu tip yaraların pansumanı evde yapılabilir. Pansuman yapılırken steril koşullarda ve steril malzemeler kullanılarak deneyimli bir sağlık personeli tarafından yapılmalıdır.
 2. Yatak yarası pansumanları: Yatağa bağımlı olarak yaşayan hastaların sırt ve kuyruk sokumu bölgelerinde hareketsizlik ve basınç nedeniyle açık yaralar oluşabilmektedir. Yatak yaralarının bakımı özellikle cilt bütünlüğünün bozulduğu ve açık yara haline geldiği durumlarda oldukça güçtür ve hasta yakınları tarafından tedavi edilemez hale gelir. Yatak yarası ciddi bir bakım ve tedavi gerektirir.
 3. Basit cilt kesi pansumanları: Dikiş gerektirmeyen küçük kesiler mevcut hallerinin korunup iyileşme süresinin hızlandırılması için iyi bir pansuman gerektirir.
 4. Dren, port iğnesi, peg, katater pansumanı: vücuda beslenme, gaita çıkması ya da damar yolu olarak kullanılmak üzere cerrahi olarak takılan kataterlerin belli aralıklarla pansumanlarının yapılıp değiştirilmesi gerekmektedir.
 5. Yanık pansumanı: cilt ve cilt altı dokusunun yanması ile oluşan yaraların pansumanları da dikkatle ve özenle yapılması hem yara iyileşmesi hem de iz oranının azaltılması için çok önemli bir unsurdur.

Sizde Evde Pansuman Hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için Karan Evde Sağlık Hizmetleri çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Evde Pansuman Hizmeti Nasıl Sağlanır?

Evde pansuman hizmeti, bir hemşire veya sağlık personeli tarafından sunulur. Pansuman için alanında uzman cerrahi hemşiresi hastanın yarasının türüne ve tedavi gereksinimlerine göre pansuman malzemeleri, ilaçlar ve tedavi planı hazırlar.

Evde pansuman hizmeti, hastanın evinde ya da bulunduğu başka bir ortamda (işyeri, otel vs.) verilebilir. Sağlık personelimiz, hastanın evinde pansuman yapmak için gerekli tüm malzemeleri önceden belirler, hazırlar ve tüm gereksinimlere uygun hale getirir. Pansuman işlemi, yaranın türüne ve hastanın ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Evde Pansuman Hizmeti İçin Ne Tür Malzemeler Gereklidir?

Evde pansuman hizmeti için gerekli olan malzemeler, pansuman işleminin türüne ve hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Ancak, genellikle aşağıdaki malzemeler kullanılır:

 1. Steril pansuman malzemeleri (steril gazlı bez, steril sargı bezi, steril eldiven, steril yara örtüleri vb.)
 2. Dezenfektan solüsyonlar (hidrojen peroksit, alkol, iyot solüsyonu vb.)
 3. Bandajlar (elastik bandaj, Sargı bezi vb.)
 4. Yara iyileştirici kremler ve merhemler
 5. Eldiven, maske, gözlük, yüz koruyucu vb. kişisel koruyucu ekipmanlar

Malzemelerin temini, sağlık personelimiz tarafından belirlenir ve ekstra ir maliyet gerekmesi durumunda sizin bilginize sunulur. Malzemelerin kullanımı, tıbbi personel tarafından yönetilir ve hastanın evde yara bakımını kolaylaştırmak için talimatlar verilir.

Özellikle yatak yarası ve kronik yaraların pansumanında ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeler ve ilaçlar özelik gerektirebilir. Bu durumda sağlık personelimiz hastanıza uygun malzemeleri temin edebilir ya da liste halinde hasta yakınlarına sunarak temin edilmesini isteyebilir.

Evde Pansuman Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Evde pansuman hizmetinin avantajları şunlardır:

 1. Yatağa bağımlı veya fiziksel engelli hastaların hastane ulaşım sorunlarını ortadan kaldırır.
 2. Hastaların evlerinden çıkmadan pansumanlarının yapılmasını sağlar.
 3. Özellikle cerrahi ameliyat sonrası hastaların hastane enfeksiyonlarına maruz kalmalarını engeller.
 4. Hastaların evlerinde tedavi olmaları kişisel mahremiyet açısından avantaj sağlar.
 5. Hasta yakınlarının yapabilecekleri uygulamaları birebir eğitimle öğrenerek, yara iyileşmesine katkı sunmalarına olanak sağlar.

Evde Pansuman Hizmeti Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Evde Pansuman Hizmetinin fiyatları hastanın konumuna göre ve verilecek hizmetin niteliğine göre değişmektedir.

Cerrahi ameliyatların pansumanları kronik yara pansumanlarına göre daha uygun maliyetli olabilir.

Kronik yaralar ve yatak yaraları hem uzun hizmet süresi hem de ekstra malzeme kullanımı gerektirebilmektedir.

Pansumanda kullanılan teknik, uygulamada kullanılan ilaç ve malzemeler ücreti etkileyen önemli faktörlerdir.

Evde Pansuman Hizmeti Nasıl Alınır?

Evde pansuman hizmeti almak isteyenler, hasta ya da yakınlarının yarayı tanımaları ve ihtiyaçlarını tam olarak belirlemeleri ekstra maliyetlerin önüne geçmektedir.

Hizmet almak isteyen hastalarımız sitemizde bulunan iletişim kanallarından Karan Evde Sağlık Hizmetleri çağrı hizmetleri ile iletişime geçebilir. Koordinasyon merkezimizde değerlendirilen çağrılarınız dikkatle incelenir ve hizmet planlaması yapılır.

Bu aşamada koordinasyon merkezimiz sizi arayarak ekstra bilgi edinmek isteyebilir. Vereceğiniz bilgiler pansuman ve yara tedavisi için uygun tıbbi malzeme ilaçları temin etmemize olanak sağlar.

Evde Pansuman Hizmeti Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 1. Cerrahi ameliyat sonrası pansuman hizmeti alınacaksa pansumanın steril malzemeler kullanılarak yapıldığına emin olunmalıdır.
 2. Ortopedi ameliyatlarında metal implantlar kullanılması enfeksiyon için yaraları daha duyarlı hale getirmektedir. Bu nedenle pansuman yapılırken özellikle dikkat edilmeli ve steril olarak pansuman yapılmalıdır.
 3. Yatak yaralarının tedavisi oldukça zor ve uzun süreli tedaviler gerektirebilmektedir. Hizmet alınan firma ve kullanılan ilaçlar dikkatle ve özenle seçilmelidir.
 4. Yanık pansumanlarında yara iyileşmesi ve bakımı, tedavi sonunda kalacak iz oranını değiştirebilir. Ek tedaviler veya uygulamalar gerektirebilir.

Sizde Evde Pansuman Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde bulunan iletişim kanallarını kullanarak Karan Evde Sağlık Hizmetleri Çağrı merkezine ulaşabilirsiniz.